O emontane

Proč číst eMontanu?

 • Publikujeme články a videa o lezení a dobrodružství, které vznikly pouze pro nás.
 • Věříme, že psát poctivě o pozitivních věcech má smysl.
 • Myslíme si, že méně je někdy více. Z rychlovarné konvice ti články lít nechceme.
 • Zajímají nás i „malé“ příběhy. Každý z nás je jedinečný.
 • Sdílíme Pět hodnot sesterského časopisu Montana (*1966), zároveň nejsme jeho digitální kopie:

 

  1. Věříme si mezi sebou. „Vylezl jsi první 8A a nemáš video? Gratulace!“
  2. V tradičních pískovcových oblastech nepoužíváme magnézium a lezeme po suché skále.
  3. Tykáme si.
  4. Chováme se venku tak, aby skály a jejich okolí zůstalo v dobrém stavu pro další generace.
  5. Respektujeme druhé lezce, třeba tím, že nešlapeme na jejich lano.

 

 • Nekrademe fotky (i když je to v Česku běžné a autor na to většinou nepřijde).
 • Nepracujeme s „cookies“ a IP adresami svých čtenářů.
 • Máme rádi češtinu (přestože ji nepoužíváme ve spisovné formě) a rozlišujeme významy zdolat a vylézt. Na eMontaně se hora nebo skála nedá zdolat, ale pouze vylézt. Smiř se s tím.
 • Nechceme svrchovaně kázat a poučovat davy, na základě výsledku této ankety (89 % pro) našim čtenářům tykáme.

Čtenáři o nás

Co nám vzkazuje…

Zdar chlapi, jen jsem vám chtěl napsat, že děláte parádní práci. Poslední rozhovor s Mirom Medvecem byl skvělý (a nejen ten). Bylo to dobře napsané, otázky rozvíjely diskuzi, mělo to vývoj + ten konec a pohled jiných lezců – geniální nápad. Vím, kolik za tím stojí času a úsilí, fakt parádní práce.

Chtěl bych vám, tím myslím celé redakci, poděkovat za skvělý web. Obsah, který tvoříte je svým způsobem výjimečný. Články mají hloubku, atmosféru a jde na nich zkrátka vidět, že si autor dal záležet a udělal to s radostí. O parádních fotkách ani nemluvím. Na českém internetu jste pro mě takové malé zjevení (vy a Matěj Balga, kterého jsem díky vám objevil). Takže jen tak dál!

Rád přispěju na redakci eMontany, protože jako jediný zdroj na internetu píšete články a točíte videa na téma český písek. Navíc všechny vaše počiny mají punc extra kvality, jak v obsahu, tak provedení.

Super článek o Deanovi… Vlastně standardní s tím, že Váš standard je krutě vysoko. Hrozně se mi líbí obrázek Half Dome od Veroniky Gazdové. Mohl bych poprosit o kontakt? Rád bych si od ní něco podobného pořídil.
Díky za nejlepší lezeckej web!

Zo článku o Méďom mám veľkú radosť, je to krásne urobené s fotkami, zvukom a všetko a aj Méďovi sa to páči, najmä titulok. Méďo mi volal, že fakt si uvedomil, že je niekedy hlava dubová, tak sme zaznamenali aj terapeutický účinok eMontany. (smiech)

Vážená redakce!
Tak jsem se po čase podíval, co je nového na vašem webu a koukám, cesta, kterou znám. Oblíbená rozlézací cesta a musím říct, že mě trochu zklamalo video. Čekal jsem, že uvidím, jak leze klíčové místo, ovšem zrovna ta pasáž je zrychlená! A pak jsem se taky trochu utvrdil v tom, jak lze snadno měnit obraz světa …. na konci videa jsou záběry opět ze začátku cesty (mračí se), uznávám, že je to asi vizuálně zajímavější než traviny v závěru, ale trochu to mate.

Na závěr bych rád poznamenal, že v knize Sbohem sedmikrásky je název cesty „Papala Lulu“ vysvětlován bez stopařky a že o „Hradní spáře“ po vlastním mluvil Dušan „Stoupa“ Janák už cca před deseti lety. Jakože nápad na zrovna tuto cestu bych, až k přelezu jednou dojde, připsal spíš jemu.
Jinak ovšem děkuji a chválím.

Ahoj do eMontany. Velmi oceňuji celkovou úroveň vašeho média. Z vlastní zkušenosti myslím, že je to docela řehole dělat menší časopis takhle dobře. Z podobně smýšlejícího a fungujícího (i když tematicky odlišného) plátku vás zdravím a s dovolením upozorňuji na zbytečnou vadu na kráse:

V některých článcích “200 slov” – např. ten poslední od Pepy Horáka – máte špatně interpunkci. Nespisovná čeština má svoje opodstatnění a stylisticky se leckde hodí. Interpunkce ale podle mého názoru prostě nemá dobrou nespisovnou variantu. Píšou to špatně všude všichni, ale když je to web “o hov.ech”, tak je mi už jedno, že taky kazí jazyk. U bezva počinů, jako je eMontana, mě to mrzí. Většina lidí to dnes bohužel nerozezná, ale to neznamená, že by se jazyk neměl udržovat na nějaké úrovni. (Jsem trochu nácek, uznávám.)

Držím palce, ať máte dost chuti a energie pokračovat!
Zdraví lajnerka Kačka

(Opravujeme zmíněné chyby a děkujeme, redakce)

Nejsem si jistý, jestli jste zaznamenali, že jsem váš článek o Deanovi dostal noc předtím, než jsem vysóloval „Freeridera“. Hodně jsem o tom přemýšlel. Byl to pro mě skvělý čas zavzpomínat na Deana a na veškeré věci, které v Údolí udělal. Ne všechno, co Ivo říká, je stoprocentní pravda… Ale bylo to pro mě hezké přečíst si to celé. Připadalo mi, jako kdybych viděl staré kamarády…

“Not sure if you noticed but I got your article about Dean the night before I soloed the Freerider. It was a lot for me to think about. It was a really good time for me to think about Dean and everything he did in the Valley. Not that everything Ivo says in that article is strictly true… but it was nice for me to read it all. Like seeing old friends.”

V rámci pročítání článků, které moji mysl dostávají na chvíli z šedi pracovního dne, jsem narazil na Alešákův popis o překližkových kravaťácích, což mne dost pobavilo a vedlo k zamyšlení, že jsem v té skupině taky… No co, od mládí klasika „vše na výkon“ a až ve věku, kdy jsem se osamostatnil začínám chápat, že vše není o výkonu, ale vlastně úplně o něčem jiném.

I díky článkům na vašem webu si to víc uvědomuji a měním se, a to k lepšímu, teda alespoň já to tak cítím. (směje se) V současné době je trendy být „busy“ – nestíhám, mám toho moc atd. Jít jen tak ven do přírody, to je přece divné, teda pokud to není se sporttesterem. Je to celkem smutný, tím spíše, že je to společensky uznáváno a propagováno. Vy jdete proti proudu a toho si vážím.

Věřím, že tím, co děláte, zbavíte i někoho dalšího okovů výkonu a někdy ho uvidíte, jak místo práce sedí někde na šutru a čumí do krajiny a užívá si toho opojného TEĎ. Díky!

Chci poděkovat za to, jak ten web vedete. Cením nevšední pojetí článků („Ani slovo o lezení“), neobvyklá témata a kvalitní zpracování (třeba článek „Nerušit, hnízdím“). Hodně se mi líbí audio vsuvky do rozhovorů, zpovídaný je pak tak nějak víc plastický, že ano.

eMontana je mezi tím dnešním internetovým halaburdím skvost, jejíž  články si vychutnávám jako dobrou čokoládu, která mi dělá potěšení. (směje se) Ať se vám vede! 

Díky za parádní stránky eMontana. Líbí se mi, že představujete zajímavý lidi a jejich počiny a chcete to dělat nekomerčně.
Proto beru i tu výzvu na příspěvek a až začnu zase hákovat, tak vám přispěju. Teď jsem na hraně a blíží se zima.
Výborný archivní fotky a vzpomínky a zapadlý věci. Kolikrát nějakou starou věcí inspirujete a já pak hledám dál.
Držím pěsti nekomerčním věcem a projektům, jsou dělaný srdcem a uměj za něj chytit. Tak si udělám kolečko na internetu, kouknu na eMontanu, na kagot, na lezec – pěkně retro vzhled stánek (směje se), na lezecký a adventure videa na youtube a hlavně jdu ven. Proto to vlastně píšu, že jdu ven a kolikrát by se do báglu hezký čtení vytištěný na papíře šiklo. To je ale asi blbost, že eMontana byla na papíře, že? Tu bych si koupil. Jo, nebo si koupim tiskárnu a články si vytisknu, to by taky šlo.

Vono dělat dneska něco z lásky je takovej anachronismus, bohužel. Každej čumí, kde by na čem vydělal a co zpeněžil. Pak prodává naprostý pí*oviny, kerý nikdo nechce a ještě je nervní, že mu to nesype. Stačí ale dělat věci s láskou bez myšlenek na prachy a voni se jak zázrakem najdou lidi, co by za to byli vochotný i zacálovat. To ale skoro nikdo nepobírá hlavou, protože má místo mozku podělanou kasičku a voči jak ten starej kačer Skrblík, jak se mu tam točej ty doláče….
Možná jsem proto chudej, že za všim nevidim prachy. Ale sem šťastnej a hlavně šťastnej, když někde nám pokec s někym, kdo je stejnej.
Tak dál dělejte věci z lásky, udělaj radost vám, udělaj radost těm vnímavejm vokolo a přežijou. Veci dělaný s láskou vždycky přežijou. Chcípe to, co je dělaný pro prachy. Stačí, aby to už nekapalo tolik a šlus, konec a chcípne to jak tučňák na poušti.
Hodně štěstí, dobrejch témat a zajímavejch rozhovorů s inspirativníma lidma.
Vydržte existovat, čtete se dobře.

Hodně se mi líbí vaše snažení na eMontaně, konečně projekt, který má v lezecké komunitě své místo a budoucnost.

Super rozhovor s Rosťou Tomancem! Tedaaa, asi je to hodně tím, že je to týpek, ale stejně, chválím! Asi nejlepší, co jsem na eMontaně četla.

Standard máte stále vysoký. Jste jediný server a vlastně jediné médium, kde si články čtu znova.

Dost se mi líbí, že se v eM začaly objevovat texty, co nejsou jen „reportáž“ toho „co kdo a kde”, ale vyprávěj nějakej příběh. Navíc formát, co se pohybuje kolem těch „200 slov“ je supr – mám rád to „naťuknutí“ příběhů, člověk to má čas přečíst (dost zásadní) i mezi prací, když někde čeká atd. A když je to dobře nepsaný, tak tě to od obrazovky úplně přenese někam, kde bys v tu chvíli třeba mohl být… A dodá inspiraci a motivaci.

Vaše články si nechávám na ranní víkendy s kávou a ne jen tak na odpoledne. Před výjezdem do skal se pak cítím plnější dojmů (směje se) a na cestě v autě je o čem bavit. (směje se) Dobrá práce!

Jen tak krátce bych chtěla říct dík!
Děláte pracovní den pro mou hlavu zaseklou v přírodě krásnější a hned má člověk pocit, že i ten vzduch je takovej nějakej . . . sytější a lepší.
A vizuálně? Oko si pomlaskává.
Takže dík a buďte dobří. (směje se)

Děláte to moc dobře, rozhovory, příspěvky, atd…
Máte svou tvář, jinou než ostatní “net-media“, a to je supr.

Moc pěkné stránky a fotografie, které mně pomáhají k uzdravení. Dříve jsem hodně lezl, od patnácti, dnes mi je 45 a poslední rok už nemohu lézt kvůli zádům, ale ty krásné fotky a články mě motivují. Jsou opravdu skvělé, mají co říct, prostě zvoní a mají šmrnc. Děláte výbornou práci – a ta není lehká – proto tak skvělé výsledky už nějaká léta.

Úplnou náhodou jsem se dostal na web eMontana.cz a zjistil jsem, že je to super záležitost! Nejen velmi povedená grafika a úroveň článků, ale i ono rozdělení na sekci Vertikála – Horizont, zkrátka dát slovo jak dobrodruhům, tak lezcům, je výborně zrealizovaný nápad.

Taky bych chtěl dát velkej palec nahoru pravidelné rubrice o lezení na písku od Alešáka (jeho metafory jsou úsměvný, i když někdy by jimi mohl více šetřit). Moc díky!

Musím vám pochválit parádní webovky eMontany.
Moc pěkný jak graficky, myšlenkou, obsahem i vtipností a originalitou článků. Článek „Vlasta – číslo o ženách” je fakt parádní, hezká úvaha i fotky.
Jen tak dál!

Dávám klobouk dolů – tyhle lezecké „Příběhy cest“, jsou něčím, co překonává vše, co bylo doposud o lezení u nás publikováno.

I ‘ve looked over eMontana and was surprised about the good quality of the different articles. The articles are never superficial and allow a deeper look from different ankles onto interesting points of climbing history, theory or personalties. Great!!!

Jak cvaknout

Přispěvatelská samolepka – dálnička do auta

Na rok 2017 jsme připravili novou samolepku („dálniční známku“). Tímhle kouskem papíru a lepidla podpoříš eMontanu v přípravě původních článků, rozhovorů a videí. Vedle příjmů z reklamy závisí eMontana také na podpoře svých čtenářů.

JAK CVAKNOUT?

Pokud chceš ocenit naši práci na článcích a potěší tě, když jich bude více, zvaž prosím dobrovolný příspěvek na účet
670100-2212654881/6210.

Pokud nám věnuješ více než 300 Kč:

1.  Pošleme ti poštou jako dárek dvě samolepky. Přispěvatelskou „dálničku“ vlepíš na zadní sklo zevnitř auta (drsoni mohou zkusit přední sklo) a potom od nás dostaneš jednu z nové várky 2017 s fotkou někoho ze čtyř lezeckých démonů (Adam Ondra, Peťa Růžičková, Tomáš Stockel nebo Makak)– nech se překvapit, koho ti vybereme, nebo nám napiš, koho chceš.
Do popisu platby hlavně prosím napiš svoji poštovní adresu.

2.  Zapíšeme tvoje jméno do „vrcholovky” níže.

3.  Získáš dobrý pocit z podpory lidí, kteří obsah připravují. Dělají to pro tebe a celou lezeckou komunitu.

Samolepka

PŘISPĚLI

Prvních 70 podporovatelů v roce 2017 –
co měli sílu a morál přispět

_
_

1. PETR KOLÁŘ
2. RICHARD HORÁK
3. JAN RUTAR
4. IVO WONDRÁČEK
5. MARTIN BEDNÁR


6. JURA DOMANSKÝ
7. PETR ŠOUFEK
8. DUŠAN JANÁK
9. ONDRA KRÁČALÍK
10. VÁCLAV ŠVARC


11. JAKUB HÝL
12. JIRKA MERTL
13. BLANKA PECHAČOVÁ
14. TOMÁŠ VACEK
15. ONDŘEJ FILIP


16. JIRKA BŘEZINA
17. ŠIMON SCHIERREICH
18. PAVEL VEVERKA
19. VÁCLAV KOCIÁN
20. HONZA KRATĚNA


21. VILDA DVOŘÁK
22. KAREL MAŠEK
23. MARTINA FOLDYNOVÁ
24. ELIŠKA VÁLKOVÁ
25. MARTIN VÁLEK


26. HONZA KRATOCHVÍL
27. PEPA HORÁK
28. HONZA KOTVA
29. VLADIMÍR MAREK
30. IVO ŠMURDA


31. ŠÁRKA NAGLOVÁ
32. BERNARD HEINITZ
33. KAREL VAŠEK
34. RADEK VOKÁL
35. MARTIN TIC


36. MARTIN VOREL
37. ANNA STRAUSSOVÁ
38. MAREK ROZKOŠ
39. DANIEL MARCÍNEK
40. VERONIKA HLAVATÁ


41. HONZA ROSECKÝ
42. HELČA HADVIČÁKOVÁ
43. JAKUB JÁCHYMEK
44. MAJDIČKA MACHALICKÁ
45. TOMÁŠ KLOS


46. MARTIN KOŠNER
47. MARTIN KROUPA
48. PAVEL KOVAŘÍČEK
49. MARTIN BLAŽEK
50. VOJTĚCH PŘIBYL 


51. MILAN MAJDIČ
52. MAREK POLÁK
53. MICHAL JANSA
54. JIRKA JANEBA
55. LENKA MATĚJOVÁ

 


SEZNAM ČTENÁŘŮ,
KTEŘÍ NÁM PŘISPĚLI V ROCE 2016,
NAJDEŠ TADY

  

Pozn. Jak už víš, jdeme po původním obsahu. Jeden z našich článků vznikal i deset měsíců. Jsme pomalí a stojíme si za tím. Shánění fotek, natáčení videí, hledání jazykových chyb nebo závěrečná editace vyžadují hodně času a úsilí. „Proč to tak dlouho trvá? – Zajímá nás čtení, které jinde nenajdeš.“

Obrázek

„Původní články nás baví”

Kdy máme otevřeno?

eMontana v 15 vteřinách

 

Kdy máme otevřeno?

 • Naši autoři nejčastěji mění krátké články v rubrice “200 slov”
 • Pokaždé přineseme nový kus moudrosti – citát na hlavní straně
 • Na hlavní straně najdeš každý měsíc také nový úvodník a anketu
 • Původní článek publikujeme zhruba třikrát měsíčně
 • Jednou měsíčně zařadíme téma, do kterého se ponoříme co nejvíc
 • Jednou měsíčně se také snažíme vydat původní video “Příběh cesty”
 • V libovolnou chvíli můžeš naše snažení komentovat na


  www.facebook.cz/emontanacz

tým

Standa Mitáč

Hlavní editor

Vystudoval obor Tisk a foto na UK. Pracoval pro ČT, Mf DNES, ale moc ho to tam nebavilo, a tak s pomocí Jakuba založil eMontanu.
Závislý na stavech, kdy neřeší datum –
v horách nebo na písku. Neléčí se.

Jakub Freiwald

Editor

Absolvent mediálních studií, profesionální střihač, kameraman a příležitostný fotograf.
Točil cestopisné reportáže třeba v Číně, Argentině, Indonésii nebo Indii.
Motto: „Když se chce, všechno jde.“

Alešák Procházka

Autor

Zbožňuje tep velkoměsta. Mlčky žasne nad technickým pokrokem, moderními trendy, hltá poslední výkřiky módy.
Nenechá si ujít žádnou společenskou akci či kulturní událost.
Denně čte noviny,
sleduje burzu. (haha)

Simča Ulmonová

Autorka

Lezkyně a příležitostná redaktorka. Nálada se jí zlepší s nastoupanými metry, kdy zahodí stereotypy všedních dní a uteče od reality. Nutnost, závislost, životní potřeba. „Lezení je barevné, má mnoho pohledů a na to se ráda ptám.“

Matěj Pohorský

Autor

Lezec, požitkář, nadšený pozorovatel lidského snažení. Lezení je pro něj osvobozující možnost překonávání svých limitů. Fascinují ho příběhy lidí, kteří se nebojí žít za úrovní své komfortní zóny. Má strach z výšek a nikdy nechodí včas.

Eva Trnková

Autorka

Učitelka. Grafička. Typ člověka, kterému se rozzáří oči, pokud může o horách a skalách alespoň mluvit a psát, když po nich zrovna nemůže lézt.
Věří v jednoduchost, dobrý čaj a nerada řeší blbosti.

Mediaplan

Ceny inzerce v roce 2017  | mediaplán ke stažení

 

– kontaktní email –

contact form

Máš nějaké připomínky, nebo tipy na témata, která bychom mohli hlouběji zpracovat?

S poděkováním přijmeme i konstruktivní kritiku.

[email protected]

 

732 644 536 (Standa)

774 244 263 (Jakub)

 

*
*
*
Vaše zpráva byla odeslána! Děkujeme.
Vyskytla se chyba! Zkontrolujte a opravte zvýrazněná pole.

Tady je naše LOGO ke stažení. Varianta na bílé pozadí a na tmavé pozadí. Stáhne se po kliknutí.